Každý asi intuitivně cítí, že těhotenství není v životě ženy optimálním obdobím pro redukci hmotnosti nebo vrcholné sportovní výkony. Jedná se ovšem o fyziologický stav a pokud vše probíhá bez komplikací a nastávající maminka se cítí dobře, není důvod na zdravý a aktivní životní styl rezignovat.
Lékaři uvádí na podporu mírného cvičení celou řadu argumentů, s nimiž myslím nelze nesouhlasit:
  • podpora správné funkce zažívání
  • prevence křečových žil
  • zlepšení krevního oběhu – prevence otoků,
  • uvolnění
  • zmírnění stresu
  • budování fyzické kondice pro porod
Kromě uvedených zdravotních přínosů doporučuji všem nastávajícím maminkám dostatečnou pohybovou aktivitu také proto, aby se cítily fit, pohyblivé a přitažlivé i ve značně proměněném a neustále na objemu nabírajícím těle. Na konci devítiměsíční cesty nás navíc čeká náročný “sportovní výkon”, na který je dobré se fyzicky zocelit a  předem připravit.
Druh a míru zátěže musíme samozřejmě svému novému stavu trochu přizpůsobit, vynechat aktivity jako zvedání těžkých činek, skoky, sporty, při kterých hrozí závažnější poranění apod. V těhotenství je více než kdy jindy třeba naslouchat vlastnímu tělu a upravit intenzitu tréninku tak, abychom se cítily dobře, dostávalo se nám dechu, netvrdlo nám bříško a nic nebolelo. Asi není třeba dodávat, že pokud nastanou jakékoli zdravotní komplikace, je nutné pamatovat v první řadě na zájmy nenarozeného miminka a dodržovat klidový nebo upravený režim dle doporučení lékaře.
Já jsem byla před otěhotněním zvyklá pravidelně (cca 3 x týdně) cvičit podle videí populárních fitness trenérů na internetu, v prvním trimestru těhotenství mě ovšem trápily tak časté a silné nevolnosti a migrény, že jsem se této aktivity musela zcela vzdát. Abych nezůstala úplně bez pohybu a fyzické kondice, snažila jsem se každý den se navzdory rozbouřenému žaludku přemoct a vyrazit se svými dvěma pejsky alespoň na delší procházku do přírody. Pěkné v poklidném těhotenském tempu 🙂 Po překonání počáteční slabosti a nechuti opustit postel mi pak zpravidla byly odměnou úleva od nevolností díky svěžímu vzduchu a prokysličení, příjemné chvilky strávené v letní krajině a dobrý pocit, že pro své zdraví dělám alespoň tolik, kolik mi momentální stav dovolí.
Druhý trimestr bývá obecně popisován jako nekrásnější a nejklidnější část těhotenství a podobně tomu bylo i u mě. Nevolnosti odezněly, bříško se zvětšilo jen nepatrně a kdyby o sobě potomek nezačal dávat vědět občasným jemným ťuknutím, skoro bych občas zapomněla, že jsem těhotná.
Postupně jsem tedy k procházkám přidala i pravidelné cvičení v klidu domova, zhruba čtyřikrát týdně po dvaceti minutách.
Na YouTube lze po zadání výrazů jako pregnancy workout, prenatal workout, cvičení pro těhotné atp. nalézt nesčetné množství kvalitních tréninkových videí, takže nikdo nebude mít problém vybrat si takové, které vyhovuje právě jemu.
Mezi moje oblíbené programy patří např. tyto:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..