Před otěhotěnším jsem stejně jako asi většina lidí považovala za nejhorší a nejběžnější těhotenskou nesnáz žaludeční nevolnosti. Před migrénami, které mě krátce po zařazení mezi nastávající maminky začlay mučit minimálně stejnou měrou, mě nikdo nevaroval.
Čas od času jsem je prožívala už v době před otěhotněním, zejména v obdobích většího psychického vypětí, stresu v práci, či při vycestování. S vydatnou pomocí oblíbeného růžového prášku jsem je vždy dokázala usměrnit na snesitelnou úroveň a zvládala jsem fungovat bez nutnosti omezit běžné činnosti a ulehnout.
V počátku těhotenství se však trýznivé bolesti hlavy doprovázené pocity slabosti a ztuhlými šíjovými svaly objevovaly pravidelně znovu a znovu, aniž bych odhalila vnější příčinu. Tabletky, poskytující mi obvykle spásu, musely tentokrát s ohledem na vyvíjeící se organismus miminka zůstat schované v kabelce.
Z předchozích zkušeností jsem věděla, že léky, které doktoři těhotným na bolesti hlavy doporučují (s účinou látkou paracetamol) na mě nemají pražádný efekt, nezbylo tedy než se uchýlit k alternativním způsobům léčby a navození úlevy.
Níže uvádím několik tipů na metody a prostředky, které mi pomohly těhotenské migrény (trvající zpravidla 4 – 5 dní) přežít:
- Dostatek spánku, ideálně i v odpoledních hodinách
- Konzumace většího množství tekutin – vody, heřmánkového čaje
- Odpočinek v naprostém tichu a dobře větrané místnosti s ledovým obkladem na čele
- Masáž šíjových svalů od manžela a také jejich pravidelné prohřívání – sprchou, termopolštářkem
- Cviky na protažení a uvolnění problematické oblasti (na YouTube naleznete celou řadu videí)
- Tygří mast a bylinné emuzle od Alpy – tyto pomocníky v boji s migrénou jsem docenila až v těhotenství. V minulosti jsem je sice již zkoušela, ale stály jaksi ve stínu ostatních produktů farmaceutického průmyslu. Promazávala jsem s nimi několikrát denně oblast krku a jemně je vmasírovávala i na čelo, nadočnicové oblouky a spánky.
Velmi doporučuji výše uvedené zásady (zejména cvičení a potírání bylinnou emulzí) aplikovat hned při prvních pocitech napětí v šíji či lehkých náznacích bolesti hlavy! Není třeba otálet a vyčkávat až do chvíle, kdy vám již migréna znemožňuje fungovat obvyklým způsobem.
Po skončení prvního trimestru naštěstí migrény samovolně zcela odezněly a po zbytek těhotenství mě maximálně občas zlehka zabolela hlava při změně tlaku, tato bolest vždy ale nejpozději do druhého dne opět bez jakékoli léčby ustala.