Těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy. Tento výrok mi během prvního trimestru vytanul na mysli skutečně často. Velmi často.

Ačkoli čekáte miminko chtěné a na jeho příchod se nepředstavitelně těšíte, ve chvíli, kdy s třeštící hlavou klečíte nad záchodovou mísou a vracíte do ní právě zkonzumovanou snídani, se zkrátka nejlépe ve svém životě necítíte. Na dobré náladě vám nepřidají ani kamarádky, které vám dokola (samozřejmě bez zlých úmyslů) připomínají, jak těhotenské nevolnosti vůbec nepoznaly a cítily se v požehnaném stavu od začátku skvěle. Vlastně o svém těhotenství skoro nevěděly.

Do této skupinky šťastlivkyň jsem se bohužel nezařadila a v prvních třech měsících těhotenství jsem si užila většinu nepříjemností, které s rostoucí hladinou těhotenského hormonu v krvi souvisí. Od prakticky permanentně vzbouřeného žaludku, změn chutí, přecitlivělosti na pachy, přes silné a pravidelně opakující se migrény, až po návaly horka a pocení či bolesti v kříži. Vždycky, když mi bylo nejhůř, jsem si ale připomněla, že veškeré trápení jednou (brzy!) pomine a bude vystřídáno tou nejhezčí odměnou, pro kterou stojí za to všechny zmíněné nepříjemnosti podstoupit.

Ve volných chvílích jsem pilně brouzdala po internetu, pročítala zkušenosti ostatních žen s řešením podobných potíží a studovala osvědčené recepty na zmírnění nevolnosti. Doporučeních naleznete v diskusních fórech a článcích určených nastávajícím maminkám opravdu celou řadu. Zázvorový čaj, lízátka či prášky s extraktem z téže rostliny, konzumace piškotů ještě během ranního ležení v posteli, pití kofeinových nápojů po lžičkách, pravidelné jídlo v malých dávkách atp.

Za sebe můžu po poctivém otestování všech uvedených produktů a metod s čistým svědomím říct, že prostředek, který by u mě nevolnosti zcela odstranil, neexistuje. Ať jsem vyzkoušela cokoli, žaludek na vodě a časté návštěvy WC zůstaly mými nevítanými společníky až zhruba do šestnáctého týdne těhotenství. Mírnou (a bohužel vždy také pouze krátkodobou) úlevu mi dokázaly přinést jen svěží vzduch, hroznové víno a vůně čerstvých citrusových plodů.

Těhotenství se všemi svými radostmi i strastmi je ovšem silně individuální záležitost. Věřím, že jiné maminky naleznou lék či postup, který je žaludečních trápení zbaví docela. S postupujícím časem odezněly prvotrimestrální potíže samovolně i u mě a veškeré utrpení bylo ve stínu radosti z prvních kopanečků, dobrých výsledků zdravotních vyšetření a těšení se na miminko zcela zapomenuto.

Své těhotenství bych charakterizovala zejména jako období rozmanitosti a objevování nového. Radost a euforii střídaly drobné nepříjemnosti i strach z neznámého. Ve výsledku jsem však ráda, že nám ženám příroda dopřála na ten trénink, v podobě přizpůsobování se změnám, které nedokážeme ovlivnit, celých devět měsíců. Je mi jasné, že nutnost zatnout zuby a fungovat i ve chvílích, kdy mi docházely fyzické síly, představovala dobrou přípravu na budoucí mateřství a s ním spojenou změnu životního stylu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..