Jak jsem zhubla 20 kg? To se z tohoto článku vlastně nedozvíte…

Zná to asi každý, komu se někdy podařilo zbavit se většího množství přebytečných kilogramů. Přátelé (virtuální i reální) gratulují, chválí, nešetří slovy uznání a obdivu. Ještě se vám ze všech těch komplimentů ani nestihne nahrnout červeň do tváří, a už následuje série zvídavých otázek. “Jak jsi to udělala? Co jsi jedla? Jak často? Jak jsi cvičila? Brala jsi nějaké prášky? Kdo ti sestavil jídelníček? Přestala jsi jíst maso? Chodíš do fitka?”

Mně se v relativně nedávné době povedlo snížit svoji hmotnost z nelichotivých 80 kg na výrazně sympatičtějších 60 kg, takže jsem obdobné dotazy slýchala (a stále slýchám) poměrně často. Moc ráda bych všem, kdo se ptají, ať už čistě ze zvědavosti, nebo proto, že by sami chtěli s nadváhou skoncovat, poskytla návod, jak získat vytoužené tělo rychle, zdravě, bez námahy, sebezapření a tréninku vůle. Zatím však, pokud vím, nikdo nepřišel s jednodušším a účinnější řešením, než je přechod na zdravý životní styl. Za jeho základní pilíře považuji pestrý jídelníček sestávající z nutričně hodnotných potravin, dostatek pohybu i spánku a v neposlední řadě svědomitou péči o duševní pohodu.

Důsledným dodržováním těchto prostých zásad se po mnoha letech marného souboje s nadváhou konečně podařilo shodit nežádoucí faldíky i mně.
Ačkoli si se zájmem přečtu články o konkrétních dietách a stravovacích stylech, žádný konkrétní směr jsem nikdy slepě nenásledovala. Vždy jsem při sestavování svého jídelníčku dala především na vlastní úsudek a zdravý rozum. Informace získané z knížek, časopisů a internetu mi sloužily pouze jako vodítko a inspirace.

Jsme jedineční

Zlomový okamžik na mé cestě za vysněnou postavou nastal, když jsem si uvědomila, že nemá pražádný smysl srovnávat se s ostatními či kopírovat jejich jídelní plány a zvyky. Každý člověk je unikát a naše jedinečnost se projevuje i ve stravovacích potřebách, rychlosti hubnutí, potenciálu pro budování svalů atp. Jistě, neuškodí zjistit si pro zajímavost svůj BMI či ideální hmotnost, ovšem takový údaj by měl člověk považovat vždy pouze za jakýsi orientační bod, nikoli dogma, kterého je třeba dosáhnout za každou cenu. Je dobré mít neustále na paměti, že podobné ukazatele nezohledňují poměr tuků a svalové hmoty v organismu, celkovou tělesnou stavbu, zdravotní stav, náš osobní vkus a pocity. Já sama při pouhém pohledu do zrcadla dokážu bez dlouhého rozmýšlení říct, jestli jsem s odrazem spokojená, či nikoli. Informaci o tom, zda se ve svém vlastním těle prostě a jednoduše cítíte dobře, v žádné online tabulce či kalkulačce nenajdete 🙂

Filozofické okénko: Život není spravedlivý. Nezbývá než se s tím smířit.

Naučila jsem se pokorně přijmout fakt, že co se metabolismu týče, nebylo nám všem do vínku shůry naděleno rovným dílem. Kolegyni, která pravidelně obědvá svíčkovou se šesti či gulášek, následně si pochutná na máslovém dortíku, a přesto váží 45 kg, můžu v duchu tiše závidět či gratulovat, ale jak praví klasik, to je asi tak vše, co se s tím dá dělat. Smířila jsem se prostě se skutečností, že abych vypadala podle svých představ, musím se celoživotně v jídle kontrolovat. Řadím se totiž k lidem, jejichž tukové zásoby se začnou rozmnožovat, když jen po očku mrknu na čokoládu. Nicméně nezoufám si – když se člověk zbaví závislosti na cukru a naučí se konzumovat nutričně hodnotné potraviny, zpravidla se mu po starém nezdravém jídelníčku plném “junk food”, hutných omáček a cukrovinek ani nezasteskne. Naštěstí existuje dostatek zdravějších a přesto chutných alternativ k oblíbeným mlskům 🙂 Těm, kdo mohou jíst cokoli bez omezení, aniž by se to negativně projevilo na jejich zevnějšku, toto štěstí tedy přejme, avšak ani my ostatní si nemusíme naříkat, štíhlé postavy může dosáhnout opravdu každý – jen někdy za cenu vynaložení většího úsilí (samozřejmě za předpokladu, že jde o člověka, kterého netrápí závažnější onemocnění, neužívá léky přispívající k nárůstu hmotnosti atp., to je ovšem jiná kapitola).

Jím jen zdravé potraviny, ale váha ne a ne jít dolů. Kde se stala chyba?

Nezbytným předpokladem úspěšné redukce váhy je kritické zhodnocení jídelníčku nejen po stránce složení, ale také kvantity.
Skladba naší stravy může být sebezdravější, avšak pokud nedosáhneme kalorického deficitu (energetický výdej > energetický příjem), kýženého úbytku kilogramů/centimetrů se dočkáme jen těžko. Každý asi intuitivně cítí, že pravidelná konzumace celé skleničky oříškového másla, byť nutričně hodnotného, k úspěchům na poli hubnutí zřejmě nepovede.
Slupnout jen pár oříšků či sníst jeden (!) čtvereček čokolády pro mě dlouho představovalo nedosažitelnou metu, ale s trochou sebezapření jsem svou vůli nakonec i v tomto ohledu dostatečně vytrénovala. V hubnutí stejně jako v životě platí něco za něco – já jsem obětovala nezdravé potraviny a na oplátku se cítím ve svém těle spokojená a fit. Ten pocit fyzické i psychické úlevy, když shodíte ze zad dvacet kilo vážící tukový batoh, za trochu odříkání opravdu stojí, co si budeme povídat – což myslím potvrdí každá žena, které se podaří s nadváhou skoncovat, i kdyby předtím stokrát svému okolí tvrdila, že je se svou postavou spokojená.

Začnu hubnout od zítřka…

Pokud jste přesvědčeni, že by vám prospělo pár kilogramů shodit, nehledejte výmluvy, proč odložit změnu životního stylu na zítřek (po narozeninách, po Vánocích…). Za rok budete litovat, že jste nezačali už dnes 😉 Vždy je však třeba mít na paměti, že hubnutí musí člověku přinášet v první řadě radost, nemělo by vás semlít a stát se spíše posedlostí končící v krajním případě fyzickým i psychickým vyčerpáním.

Tolik obecně k mému pohledu na redukci váhy. Konkrétní stravovací zásady, kterými se v současnosti řídím, přiblížím v příštím článku. Vyjde brzy, slibuji 🙂

P. S. Na fotkách z období “PŘED”, na nichž je mi jen něco málo přes dvacet let, jsem vážila více, než o deset let později v devátém měsíci těhotenství… 🙂

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..