Den svobody, kdy pustíme z hlavy všechna omezení a bez výčitek si dopřáváme jindy zapovězené potraviny. Sladkosti, fast food, knedlo-vepřo-zelo, prostě co je našemu srdci (resp. žaludku) blízké. Ani množství nehlídáme tak přísně jako jindy.

Je ale opravdu vhodné a dobré takový den v průběhu hubnutí zařazovat?
V odpovědi na tuto otázku neexistuje ve fitness světě jednoznačná shoda. Nejlepší asi je, když si k ní člověk dospěje sám a vypozoruje, zda mu takové jednodenní režimové prázdniny přináší na hubnoucí cestě více škody, nebo užitku.

Dočtete se, že pri správném načasování a realizaci může cheat day rozhýbat metabolismus a povzbudit psychiku. Což je nejspíš pravda. Ale hranice mezi příjemným uvolněním jídelníčku a nekontrolovanými orgiemi je velmi, velmi tenká a křehká. Její překročení nás pak často přivede do kolotoče výčitek, pocitů selhání a zásadního narušení pracně budovaného režimu a disciplíny.

Podle mě představuje cheat day příliš velkou a nebezpečnou zkoušku sebeovládání v době, kdy ho teprve pomalu trénujeme.

Mně osobně se lépe osvědčilo si čas od času prostě v rozumném množství dopřát, na co má člověk chuť, a předejít tak pocitu ochuzení. Třeba jen podvědomému.
Nevnímat zkrátka kousek dortu nebo grilování na oslavě jako cheat day nebo cheat meal, ale jako normální součást jinak zdravého životního stylu. K tomu přece patří i trocha radosti ze života 🌞

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..