Těhotenství. Jedno z mála období v životě, kdy se nemusíme užírat tím, že naše váha stoupá. A při focení nemusíme zatahovat bříško 🙂
Ale že by nám bylo dopřáno žít v klidu a blažené nevědomosti a nedělat si s kily vůbec starosti, to zas ne. Už jen doktoři nás každý měsíc pěkně naženou na váhu a poctivě ji evidují. V horším případě rozebírají.
A i mimo poradnu se nám v hlavě roji nové starosti.
Kolik kilo přibrat. Kolik asi zůstane v porodnici. Kolik tam nechaly ostatní maminky. Kolik přibraly po dětech kamarádky. Jak zhubnout po porodu. Po císaři. Při kojení. Kdy začít po porodu cvičit. Samé otázky.

“Taktní” komentáře od okolí kolikrát také situaci neulehčí.
Fakt je tam jen jedno?
Ty už budeš rodit? (v pátém měsíci)
Ségra měla mnohem menší břicho.
Kolik už jsi přibrala?
No, sebeovládání se bude v rodičovském životě ještě dost hodit, ideální příležitost začít trénovat.

Přiměřený přírůstek váhy je v těhotenství pochopitelně přirozený a žádoucí. Ale kolik to má být konkrétně kilo? Kolik už je moc a kolik naopak málo?
Univerzální správná odpověď bohužel neexistuje. Jako vždy, když jde o lidi a zvlášť ženy, jsou odpovědi na jednoduché otázky trochu komplikované 🙂
Obecně se uvádí rozpětí zhruba 10-15 kg. Nicméně nárůst váhy ovlivňuje celá řada faktorů – výchozí hmotnost ženy, velikost miminka, váha placenty a plodové vody,  zadržování vody, genetika, zdravotní stav atd atd.  Některé mamince vyroste jen decentní bříško a zezadu ani nepoznáte, že je těhotná. Jiná má tendenci ukládat si po těle tukové zásoby na náročnější časy. Další v průběhu počátečních nevolností rezervy naopak spotřebuje a váha jí dokonce  klesne.
Zkrátka – každá jsme jiná. Nemá smysl se příliš porovnávat s ostatními a upínat se k zprůměrovaných číslům.
Snažte se soustředit spíš na sebe a vlastní dispozice a možnosti. Neřešit tolik kamarádky a ostatní maminky. Jejich kila shazovat nebudete. 🙂
Zachovejte duševní pohodu a zkuste přibrat jednoduše tolik a jenom tolik, kolik je potřeba pro zdárný vývoj miminka. Když je k sobě  člověk upřímný, je mu zpravidla i bez kontroly tabulek jasné, jestli se zakulacuje jen úměrně stavu, nebo má v oblasti zdravého životního stylu ještě určité rezervy. Každá z nás asi odhadne, že přibrat deset kilo za první dva měsíce nebude úplně optimální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..